Druk cyfrowy ustroń

Druk cyfrowy

Dzięki postępowi współczesnych technologii specjalizacja drukarska zaznaje prawdziwy renesans. Pozwalają one na uzyskanie w dużym stopniu większej jakości wydruku niż w przypadku standardowo funkcjonujących drukarek lub ploterów.
Druk cyfrowy pozwala dodatkowo na realizację zleceń praktycznie „od ręki”. Jest to wykonalne dzięki skróceniu fazy przygotowywania do druku. Materiały do drukowania dostarczane są w formie danych cyfrowych. Nie trzeba przygotowywać formy drukowej ani robić druków próbnych – pierwsza odbitka, która zejdzie z maszyny jest już odbitką nakładową.
Najpopularniejszą metodą druku cyfrowego jest drukowanie elektrofotograficzne, a więc laserowe. Polega ona na przerobieniu danych wejściowych na „ramkę”, to znaczy zestaw danych rastrowych zawierający informację o publikowanym obrazie. Później modulowana jest wiązka laserowa. Oświetla ona naładowany elektrostatycznie receptor pokryty materiałem światłoczułym. Następnie szczególny proszek barwiący (toner) przemieszany z ferromagnetykiem przybliżany jest do powierzchni receptora i przykleja się do niego w miejscach naświetlonych laserem. Końcowym etapem jest przeniesienie proszku barwiącego na zadrukowywaną powierzchnię – najczęściej różnorodne typy papieru.
Jedną z największych plusów druku cyfrowego jest wielka jakość – dostrzegalna zarówno w przypadku zwyczajnego czarnego tekstu, jak i kolorowego druku.


Możliwość komentowania jest wyłączona.